top of page

OSNOVNE INFORMACIJE O PROJEKTU

Akronim projekta: HITRO

Naziv projekta:

Zajednički prekogranični operativni tim zaštite i spašavanja

Program:

 

Interreg V-A Slovenija – Hrvatska za programsko razdoblje 2014. – 2020.

Prioritetna os programa:

Zdrava, sigurna i  pristupačna pogranična područja

Tematski cilj:

Jačanje institucionalnog kapaciteta i učinkovitost  javnih uprava

Investicijski prioritet:

Jačanje institucionalnih kapaciteta javnih vlasti i dionika te učinkovita javna uprava kroz promicanje pravne i administrativne suradnje i suradnje između građana i institucija.

 

Specifični cilj programskog prioriteta:

Izgradnja partnerstava između javnih vlasti i dionika za zdrava, sigurna i pristupačna pogranična područja

Projektni partneri:

Vodeći partner: Grad Duga Resa

Projektni partner:

Občina Črnomelj

Gasilska zveza Črnomelj

Vatrogasna zajednica Grada Duge Rese

 

Pridruženi partner:

Hrvatska vatrogasna zajednica

Ministarstvo unutarnjih poslova – Služba civilne zaštite Karlovac

Hrvatska gorska služba spašavanja - Stanica Karlovac

Gasilska zveza Slovenije

Ministarstvo za obrambo - Uprava Republike Slovenije za zaščito i reševanje

 

Ukupna vrijednost projekta:

808.163,58 EUR od čega su iz Europskog fonda za regionalni razvoj dodijeljena sredstva u iznosu od 686.939,03 EUR (85%).

 

Vremensko razdoblje provedbe projekta: 01.10.2018. - 31.1.2021.

 

Projekt je također sufinanciran sredstvima Razvojnog fonda Karlovačke županije te Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Sažetak projekta

Izazovi na području sigurnosti u slučaju prirodnih i drugih katastrofa. Konkretni izazovi slovenske strane partnerstva je velika izloženost potresima. Hrvatska strana partnerstva odnosno područje grada Duge Rese sve je češće izloženo poplavama te se nalazi na području velike vjerojatnosti pojavljivanja poplava. Ključna ideja projekta „HITRO - Zajednički prekogranični operativni tim zaštite i spašavanja“ je stvaranje prekograničnog partnerstva koje će osnovati, osposobiti i opremiti zajednički prekogranični tim zaštite i spašavanja koje će u slučaju katastrofalnog događaja biti spremni reagirati i ublažiti posljedice prirodnih i drugih katastrofa. Druga važna komponenta projekta je rad na osvješćivanju i edukaciji građana o načinu ponašanja u takvim situacijama te promocija odgovornog ponašanja prema okolišu.

 

Glavni cilj cjelokupnog projekta

Zajednički razvoj i unapređenje sustava civilne zaštite u svrhu veće sigurnosti na prekograničnom području. Kroz zajedničko planiranje i spremnost za reagiranje, povećat će se kvaliteta usluga u zaštiti i spašavanju u slučaju prirodnih katastrofa i većih nesreća na prekograničnom području između grada Duge Rese i opčine Črnomelj s posebnim naglaskom na rizike poplava i potresa.

 

Ključni rezultati projekta su:

 

  • Potpisana bilateralna povelja o uzajamnoj pomoći u slučaju prirodnih i drugih katastrofa na prekograničnom području između Grada Duge Rese i Občine Črnomelj,

  • Definiran plan djelovanja operativnih snaga civilne zaštite u prekograničnom području (fokusirat će se na predviđanju i uklanjanju administrativnih i drugih barijera koje nastaju zbog razlika u nacionalnim zakonodavstvima te će obuhvatiti odredbe vezane uz mobilizaciju, uvjete i način rada osnovanog prekograničnog operativnog tima zaštite i spašavanja),

  • Uspostavljen, osposobljen i opremljen zajednički prekogranični operativni tim zaštite i spašavanja koji će na prekograničnom području omogućiti pružanje usluga zaštite i spašavanja u slučajevima prirodnih i drugih katastrofa.

  • Provedba promotivne kampanje, predavanja i promotivno-edukativnih radionica za javnost o sigurnosti i ponašanju u slučajevima prirodnih i drugih katastrofa te odgovornom ponašanju prema prirodi i okolišu.

 

Aktivnosti koje su se provodile u projektu

 

Projekt se provodi kroz aktivnosti koje su obuhvaćene u ukupno 5 radnih paketa koji se, osim upravljanja projektom, sastoje od:

 

Izrada normativnih akata za prekogranično djelovanja tima zaštite i spašavanja

 

  • Potpisana je bilateralna povelja o suradnji kroz koju će se ojačati učinkovitost  javne uprave kroz promociju pravne i administrativne suradnje te će se osigurati prijenos znanja i prakse, sporazuma o dugoročnoj suradnji i prekogranična organizacija zajedničkih vježbi te daljnjeg razvoja prekograničnog sustava zaštite i spašavanja.

 

  • Osnovan je zajednički prekogranični tim za zaštitu i spašavanje (traganje i spašavanje u ruševinama i poplavama) koji obuhvaća pripadnike operativnih snaga civilne zaštite u organizacijama sa obje strane granice.

 

  • Izrađen je plan djelovanja tima zaštite i spašavanja koji definira kako se najučinkovitije suočiti sa ugrozama na području sigurnosti u prekograničnom području.

 

 

Razvoj tehničkih kompetencija i osposobljavanje zajedničkog prekograničnog operativnog tima zaštite i spašavanja

 

  • Opremanje tima za zaštitu i spašavanje – Osobna oprema za djelovanje  zajedničkog prekograničnog operativnog tima zaštite i spašavanja (Osobna zaštitna oprema, Odjela za traganje i spašavanje, Radna odjeća ljetna i zimska, Oprema za rasvjetu – osobna, Oprema za vezu -  ručne radio stanice i mobilne radio stanice, Alat za spašavanje, Oprema za spašavanje, Oprema za spašavanje pri tehničkim intervencijama, Kišna zaštitna oprema, Suha odjela za spašavanje u poplavama, Dojavljivač – Pager, Ručni navigacijski uređaj – GPS)

 

  • Skupna oprema za spašavanje iz ruševina u slučaju potresa - Skupna oprema obuhvaća geofon, termovizijske kamere, detektor plina, vitla za dizanje tereta, generatore za struju i dr.

 

  • Skupna oprema za spašavanje u poplavama - Skupna oprema obuhvaća čamac za spašavanje na vodi s opremom, stanicu za punjenje izolacijskih aparata, aparate za zaštitu dišnih organa, motorne pumpe i dr.

 

  • Oprema za privremen smjestaj evakuiranih osoba - Oprema se sastoji od sustava satelitskog interneta radi učinkovite komunikacije u slučaju katastrofe, šatora sa opremom za zbrinjavanje evakuiranih (rasvjeta, grijanje, ležajevi, popluni, jastuci i defibrilatori).

 

  • Osposobljavanje za spas iz ruševine - Tečaju na kojemu polaznici uče i vježbaju tehnike prikladne za spašavanju u uvjetima potresa odnosno spašavanja iz ruševina.

Provedena su osposobljavanja za spašavanje iz ruševina u trajanju od 5 dana u Karlovcu, RH od 28.02.-01.03. te 07.-08.03.20. g. Osposobljavanje je provedeno za 40 vatrogasaca koji članovi tima HITRO (D.T2.6.1). Obuka je provedena prema odgovarajućem verificiranom programu specijaliziranog Učilišta nakon čega se dobiva potvrda odnosno certifikat, koji je u skladu sa smjernicama INSARAG, koje primjenjuju pripadnici civilne zaštite u Europi. Tijekom teorijskog dijela obuke pripadnici postrojbe upoznali su se s osnovnim pojmovima vezanim za potrese i opasnostima rada na ruševinama, kao i s organizacijom spasilačke jedinice. Obradili su također sljedeće sadržaje: probijanje konstrukcija, pomicanje teških tereta, podupiranje konstrukcija, označavanje terena, metode spašavanja u ruševinama (npr. metoda klizanja, preklapanja, paralelnih ljestvi i sl.), izrada sidrišta, pretraživanje ruševina s psima te prezentacija rada K-9 tima.

 

  • Osposobljavanje za spas u poplavama - Četverodnevni tečaj na kojemu polaznici uče i vježbaju tehnike prikladne za spašavanju u uvjetima poplave i na brzoj vodi.

Vatrogasna zajednica Grada Duga Rese i Gasilska zveza Črnomelj organizirali su program sposobljavanja za spašavanje iz poplava u trajanju od 4 dana za 16 vatrogasaca koji su članovi zajedničkog prekograničnog operativnog tima zaštite i spašavanja HITRO. Osposobljavanje je provodeno od 2.10.20. – 5.10.20. na Mrežnici u Duga Resi prema RESCUE 3 EUROPE – Swiftwater and Flood Rescue Technician (SRT) metodologiji. Izvoditelj osposobljavanja je Hrvatska gorska služba spašavanja. Kroz teorijski i praktični dio, polaznici osposobljavanja su usvojili nova znanja o sigurnosti i ponašanju u vodi te promijenili percepciju i shvaćanje opasnosti s kojima se susreću u poplavama.

 

  • Tečaj prve pomoći

Održan je trodnevni tečaj prve pomoći u Dugoj Resi, RH od 06.-08.12.19. g. Osposobljavanje je provedeno za 40 vatrogasaca koji članovi tima HITRO. (D.T2.8.1). Članovi tima HITRO stekli su znanja i vještine za pružanje prve pomoći unesrećenima i drugi osobama do pružanja hitne medicinske pomoći ili do prijema u zdravstvenu ustanovu. U radnom paketu C su projektni partneri VZGDR i GZČ nabavili računalnu opremu.

 

Demonstracija i provedba scenarija spašavanja zajedničkog prekograničnog operativnog tima zaštite i spašavanja

 

  • Vježba spašavanja u slučaju potresa i poplave - smo morali izvesti u digitalnom formatu koliko god je to bilo moguće obzirom na situaciju sa COVID-19 i angažman snaga civilne zaštite u potresom pogođenom području Petrinje i Gline.

 

 

Komunikacija - Osim održavanja tiskovnih konferencija o provedbi projekta i promotivnog materijala, izrađena je web stranica projekta i stranica na društvenim mrežama koje će biti korištene za komunikaciju prema javnosti.

 

Razrađene su upute za ponašanje građana u slučaju prirodnih i drugih nesreća ( kako postupati tijekom nesreće i nakon nje, pozivanje hitnih službi i alarmiranje, uzbunjivanje stanovništva u Hrvatskoj i Sloveniji, požari, potresi, ekstremni vremenski događaji (jak vjetar s tučom, suša i toplinski val i sl.), neeksplodirana ubojita sredstva, epidemije i obiteljski plan spašavanja).

 

Izrađene su tematske publikacije edukativno-informativnog karaktera i pružati informacije o tome kako se ponašati u slučaju prirodne katastrofe i drugih nepogoda. Izrađeni materijal objavljen je na mrežnim stranicama i na društvenim stranicama projekta HITRO.

 

Izrađena su digitalna predavanja za škole, vrtiće, domove za starije i udruge, preko kojih se javnost može educirati o načinima ponašanja u slučaju nepogode.

 

Izrađeno je deset edukativno-informativnih kratkih animiranih filmova na temu sigurnosti na prekograničnom području koji su objavljeni na internetu i dostupni svima. Sadržaj kratkih filmova je sljedeći:

 

  • Načini ponašanja u izvanrednim slučajevima

  • Požar

  • Prirodna nepogoda

  • Ekstremni vremenski uvjeti (jak vjetar s tučom, suša i toplinski val i sl.)

  • Epidemije

  • Tehničke i tehnološke katastrofe

  • Ostale opasnosti

  • Obiteljski plan spašavanja

  • Odogovorno ponašanje prema okolišu

  • Aktivnosti usmjerene prema osobama s invaliditetom

 

bottom of page